Jak położyć cokół z płytek?

Cokoły mają swoje funkcjonalne zastosowanie jako maskownica szczeliny dylatacyjnej między podłogą a ścianą. Wykonanie cokołów z płytek zwiększa ich wytrzymałość, trwałość na uszkodzenia i sprawia, że pomieszczenia wyglądają elegancko i spójnie. Co więcej, cokoły z płytek można zastosować we wnętrzach oraz na zewnętrznych częściach budynku.

Etapy położenia cokołu z płytek

Pierwszym krokiem jest dopasowanie płytek pod względem materiału, z którego są wykonane, kolorystyki i estetyki do podłogi i reszty pomieszczenia. W sklepach dostępne są już gotowe cokoły. Można również kupić dowolne płytki przeznaczone na cokoły i wykonać cięcie płytek samodzielnie albo zlecając to wyspecjalizowanej firmie. Co należy zrobić w następnej kolejności?

  1. Dokładnie oczyszcza się miejsca, gdzie będą kładzione cokoły.
  2. Jeśli ściana tego wymaga – należy ją wyrównać za pomocą gipsu szpachlowego lub zaprawy cementowej. Po wyrównaniu konieczne jest jej przeszlifowanie i nadanie płaskiej powierzchni.
  3. Zaprawę klejową kładzie się zarówno na ścianę, jak i na płytkę, dociskając ją mocno do ściany. Można użyć w tym celu gumowego młotka, który nie zniszczy powierzchni cokolika.
  4. Po wyschnięciu konieczne jest nałożenie gumową fugownicą dopasowanych kolorystycznie fug, które zabezpieczą cokoły przez dostawaniem się wody i zanieczyszczeń w szczeliny między nimi, podłogą a ścianą.
  5. Gdy fugi lekko przeschną, należy je wyrównać i wygładzić wilgotną gąbką, a następnie przetrzeć powierzchnię płytek, wykorzystując miękką gąbkę i letnią wodę.

Cokół można wykonać również poprzez zlicowanie płytek ze ścianą, czyli wkomponowanie go w powierzchnię ściany, usuwając odpowiednią ilość tynku pod spodem. Jest to bardzo estetyczny zabieg, ale wymagający większej wiedzy i nakładu pracy niż przy zwykłym cokole.

ul. Legnicka 84-86
41-503 Chorzów
pn-pt 8-15

Polityka Cookies

biuro@ceramostudio.pl

692 428 699
pn-pt 8-20, sb 9-15

[show_cookies]