Odpowiednie odprowadzenie wody tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni lub grzyba to podstawa przy każdym remoncie.
Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami znajdującymi się obok ciągu wodnego, czy też bezpośrednio przylegającymi do podłoża, a nie wiemy, czy warstwa izolacyjna jest wystarczająco szczelna. W takiej sytuacji warto wykonać kilka kroków zaradczych, by potem nie narazić się na niemiłe niespodzianki. O odprowadzanie wody trzeba zadbać również na co dzień.
Izolacja i wentylacja to podstawa
Zabezpieczenie podłoża i ścian odpowiednio dobraną warstwą izolacyjną sprawi, że zarówno woda, jak i niskie temperatury nie będą miały przystępu do piwnicy czy łazienki. Bez względu na to, czy mowa jest o izolacji wodnej, czy termicznej, warto zainwestować w obie, szczególnie gdy zależy to od dalszej obróbki pomieszczenia, czyli układania płytek, urządzania, czy adaptacji do konkretnych celów. Wspomniane warstwy zabezpieczą nie tylko jedno pomieszczenie, ale także cały dom, gdyż w przypadku wystąpienia pleśni lub grzyba mogą one się bardzo łatwo rozprzestrzenić, wywołując silny fetor i reakcję alergiczną, na którą szczególnie podatne są dzieci, czy osoby starsze.
Zabezpieczenie odpowiednimi materiałami
Koszty remontu przerażają, jednak nie warto, szukając oszczędności, kupować produktów niewiadomego pochodzenia, lub też od niesprawdzonego sprzedawcy. Warto zainwestować w rynienki odpływowe, uszczelniacze, czy inne elementy od dobrego, sprawdzonego producenta, który doradzi oraz pomoże w kwestiach technicznych. Wybór dobrych jakościowo produktów jest istotny, gdyż większość instalacji, w tym te odprowadzające wodę, są umieszczone pod powierzchnią płytek, bądź umieszczone w miejscach bardzo trudno dostępnych. Ich wymiana czy czasowa konserwacja, gdyby była potrzebna z uwagi na zużycie materiału, mogłaby okazać się bardzo kłopotliwa i generować dalsze koszty.