Opisując temat związany z układaniem płytek, niewątpliwie warto poznać jeden z coraz częściej stosowanych procesów, jakim jest fazowanie.
Prace te zgodnie z definicją polegają na ukośnym ścięciu krawędzi obrabianego przedmiotu (w tym przypadku płytki ceramicznej lub gresu). W kontekście ten proces prac glazurniczych stosuje się zazwyczaj po to, aby nie zachodziła konieczność doklejania dodatkowych elementów mających na celu poprawę walorów estetycznych na przykład w postaci listew wykończających. Dodajmy również, iż fazowanie wykonuje się przy zastosowaniu różnych narzędzi oraz przy dokładnym określeniu zarówno długości, jak i samego kąta cięcia.
Fazowanie pod kątem 45 stopni wykonywać można zarówno w sposób ręczny, jak i przy użyciu specjalistycznych maszyn. Fazowanie płytek oraz gresu pod takim właśnie kątem stosuje się przede wszystkim po to, aby nie istniała konieczność montażu niezbyt estetycznie wyglądających listew wykończeniowych, które przy nieprawidłowym ułożeniu mogą po prostu odchodzić od krawędzi płytek. Prace te dotyczą oczywiście nie tylko samych narożników ścian, ale także innych miejsc, w których zamierzamy ułożyć płytki np. w narożnikach półek kuchennych lub łazienkowych stworzonych z płyt g-k lub też, gdy w naszej łazience znajduje się tak zwany geberit, czyli podtynkowa instalacja sanitarna oraz w kontekście schodów.
Dlaczego warto zastosować fazowanie 45 stopni?
Usługa dotycząca fazowania pod kątem 45 stopni posiada bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście wcześniej już wspomniany brak konieczności montażu listew wykańczających, które nie należą do zbyt estetycznych rozwiązań. Po drugie proces ten może być wykonywany zarówno na płytkach ceramicznych czy gresie, jak i płytkach kamiennych, klinkierowych oraz terakocie. Zaletą jest tu również to, iż nie musimy tracić pieniędzy na dodatkowe elementy wykończeniowe. Osoby zajmujące się fazowaniem wykonują całość prac w sposób niezwykle precyzyjny przy zastosowaniu tylko i wyłącznie sprawdzonych maszyn, co też stanowi zaletę.