Czym się kierować przy wyborze cokołów?

Cokół to niezwykle ważny element budynku. Choć jego stosowanie nie jest konieczne w każdym przypadku, niewątpliwie odgrywa istotną rolę. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze dobierać go w odpowiedni sposób. Na szczęście kierując się odpowiednimi czynnikami, można zapewnić swojemu domowi cokół najlepszej jakości, który z pewnością będzie służyć wiele lat.

Czym więc właściwie jest cokół? Generalnie rzecz biorąc, jest to część ściany fundamentowej albo piwnicznej, która ma do siebie to, że wystaje ponad poziom terenu. Główną funkcją tego fragmentu konstrukcji jest zabezpieczanie budynku przed takimi czynnikami jak wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Cokół ma bowiem do siebie to, że jest zasadniczo dość solidny, solidniejszy od standardowych ścian.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jakie czynniki brać pod uwagę, żeby zapewnić swojemu domowi jak najlepszy cokół? Ponieważ ten fragment konstrukcji ma do siebie to, że wystaje ponad poziom ziemi, nie da się ukryć, że poza aspektem praktycznym ważny jest jego aspekt wizualny. Dlatego nie bez znaczenia jest kolor cokołu. Żeby estetycznie się on prezentował, powinien być dopasowany do barwy reszty budynku. Plusem jest to, że nawet jeśli wybierze się jeden kolor, a potem uzna się, że jednak nie leży on najlepiej, zawsze można przemalować budynek.

Zdecydowanie ważniejszy od koloru jest jednak materiał wykonania cokołu. A to dlatego, że to właśnie określone tworzywo decyduje o wytrzymałości, a więc i o zabezpieczających właściwościach cokołu. Dostępne opcje to w tym przypadku między innymi:

  • tynk mozaikowy
  • klinkier
  • kamień
  • beton
  • płytki gresowe

Ponieważ materiały te służą do wykończenia cokołu, oprócz funkcji praktycznej, zabezpieczającej, pełnią także funkcję estetyczną. Łączą więc w sobie różne role i pozwalają na to, żeby cokół sprawdzał się i stanowił nieodłączną część budynku. Podsumowując, choć cokół nie zawsze jest obowiązkowy, to niewątpliwie kiedy już ma się pojawić, trzeba dopilnować, żeby każdy jego aspekt odpowiadał potrzebom budynku.

ul. Legnicka 84-86
41-503 Chorzów
pn-pt 8-15

Polityka Cookies

biuro@ceramostudio.pl

692 428 699
pn-pt 8-20, sb 9-15

[show_cookies]