Jakie zalety ma wykończenie podłogi cokołem?

Aranżacja mieszkania to głównie dobór koloru ścian, płytek i podłóg, rozmieszczenie mebli oraz dbałość o szczegóły. To właśnie drobiazgi wydobywają z wnętrza charakter i nadają mu ostateczny ton. Jednym z takich detali jest cokół, czyli odmiana listwy przypodłogowej. Jego głównym zadaniem jest zakrycie łączenia podłogi ze ścianą i zamaskowanie ewentualnych niedociągnięć – nierówno pomalowanej krawędzi lub lekko krzywej podłogi. Jakie dodatkowe zalety ma wykończenie podłogi cokołem?

Odpowiedni materiał na cokół

Cokół w odróżnieniu od często stosowanej listwy przypodłogowej jest wyższy, stabilniejszy i produkowany jest z innych materiałów. Plastikowe listwy szybko tracą kolor, ponieważ nie są odporne na działanie promieni słonecznych. Ponadto są nietrwałe, dlatego szybko pękają. Cokoły często wykonywane są z drewna lub płyt MDF – materiały te gwarantują ich większą trwałość. Łatwo je również dopasować do podłogi. Coraz popularniejsze są cokoły z metalu, produkowane z anodowanego aluminium w różnych wariantach kolorystycznych oraz z polerowanej lub szlifowanej stali nierdzewnej. Dobrym rozwiązaniem są cokoły z płytek – można je wykonać zarówno z płytek ściennych, jak i przypodłogowych. Dzięki temu wnętrze jest spójne, a granica między podłogą i ścianą staje się niewidoczna.

Zalety zastosowania cokołów

Cokół ma za zadanie zakrycie łączenia podłogi ze ścianą. Ale nie tylko. Jego umieszczenie pozwala nie tylko na zakrycie szczeliny dylatacyjnej, ale także chroni i zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami powstającymi podczas mycia podłóg oraz codziennego ich użytkowania. Obecność cokołu osłania ściany przed obijaniem, a w niektórych przypadkach umożliwia ukrycie kabli i przewodów. Zastosowanie cokołów pełni również funkcję dekoracyjną – dobrze dobrany cokół potrafi nadać wnętrzu charakter i zwrócić uwagę na istotne detale.

ul. Legnicka 84-86
41-503 Chorzów
pn-pt 8-15

Polityka Cookies

biuro@ceramostudio.pl

692 428 699
pn-pt 8-20, sb 9-15

[show_cookies]