W jaki sposób dobierać kolorystycznie cokoły do płytek?

Detale w aranżacjach wnętrz są niezwykle ważne. Często to one właśnie decydują o finalnym wyglądzie całości. Cokoły i listwy przypodłogowe to dodatkowy dekoracyjny element wnętrza, który w zależności od dobranego koloru i materiału, może nadać mu lekkości i przejrzystości.

Jakie znaczenie ma dobrze dobrany cokół?

Uznaje się, że szerokie cokoły, powyżej 7 cm, w jasnych kolorach i w dużym pomieszczeniu nadają mu charakteru, elegancji. Wąskie listwy do 7 cm poleca się do mniejszych przestrzeni, gdzie nie będą przytłaczać i nadadzą pomieszczeniu lekkości. Dobrze dobrany, harmonijny kolorystycznie cokół połączy sferę podłogi i ściany w jeden, dobrze skomponowany element.

Jak wybrać kolor cokołu?

Najczęściej stosowane są białe cokoły wykonane z płyt MDF lub tworzyw sztucznych. Są wygodne, łatwe w montażu i uniwersalne, ponieważ pasują niemal do wszystkiego. Dobrze jest jednak dobrać cokół do kolorystyki nie tylko podłogi, ale również ścian, ościeżnic i framugi drzwi. Zbyt ciemne i zbyt jasne cokoły będą się bardzo odznaczały i zwracały uwagę, co nie zawsze jest efektem pożądanym. Listwy i cokoły często mają za zadanie ukryć mankamenty wykończenia i łączenia podłogi ze ścianą.

Bezpiecznym wyjściem jest wykonanie cokołów z płytek podłogowych lub naściennych. Odpowiednie docięcie płytek i stworzenie z nich cokołów zapewni płynne przejście podłogi w ścianę i na odwrót. Można również wykonać cokoły w kolorze max. 2 tony jaśniejszym lub ciemniejszym niż płytki, wtedy będziemy mieli pewność, że kolor nie będzie rzucał się w oczy. Należy jednak pamiętać, że do podłóg drewnianych dobieramy listwy o ciepłych, drewnopodobnych odcieniach. Do jasnych płytek, gresu czy marmuru można wybrać cokoły o chłodnej kolorystyce, a nawet zainwestować w futurystyczne cokoły ze stali nierdzewnej.

ul. Legnicka 84-86
41-503 Chorzów
pn-pt 8-15

Polityka Cookies

biuro@ceramostudio.pl

692 428 699
pn-pt 8-20, sb 9-15

[show_cookies]