Stopnice i cokoły produkuje się z różnych materiałów, m.in. gresu, gumy lub metalu. Materiał, z którego wykonane są te elementy wykończeniowe dobiera się zgodnie z przeznaczeniem schodów i miejscem ich montażu.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj stopni schodowych?
Stopnice montowane w przestrzeniach wspólnych wewnątrz budynków biurowych i mieszkalnych najczęściej wykonane są z gresu (o różnej klasie ścieralności – im wyższa, tym płyta będzie bardziej odporna na warunki atmosferyczne i eksploatacyjne). Specjalne żłobienia w materiale lub dodatkowe gumowe listwy czołowe mają za zadanie ograniczyć ryzyko poślizgnięcia. W zakładach przemysłowych, fabrykach, a także na strychach, w piwnicach czy na klatkach zewnętrznych, ewakuacyjnych, wyłazach dachowych itp., stopnie schodowe wykonuje się z ocynkowanej blachy albo gumy (wulkanizowanej, odpornej na działanie substancji szkodliwych, w tym olejów i kwasów). Dla lepszego oznakowania i widoczności stopni schodowych oraz spełnienia warunków BHP, niekiedy dokleja się na nie taśmę odblaskową lub ostrzegawczą.
Stopnice gresowe produkowane są w szerokiej gamie faktur i kolorów, mogą imitować np. drewno lub marmur i mieć dowolny kolor. Estetyczne i dyskretne połączenia na narożnikach stopni zapewni fazowanie gresu.
Przed wyborem stopnic, należy wziąć pod uwagę powyższe i pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania schodów.
Jakie są rodzaje cokołów?
Cokoły, czyli listwy przypodłogowe używane są do estetycznego wykończenia wnętrz i zamaskowania szpar w miejscach, w których podłoga albo schody łączą się ze ścianą. Używane są również w roli opasek bazy kolumn. Listwy przypodłogowe najczęściej zrobione są z drewna, gresu lub laminatu. Różne rodzaje frezowanie listew pozwolą dobrać materiał wykończeniowy dla każdego pomieszczenia, w którym znajdują się niepotrzebne szpary lub inne ubytki. Podobnie jak stopnice gresowe, cokoły laminowane (i oczywiście gresowe) mogą mieć różne kolory i wzory. Podobnie, jak w przypadku stopnic, cokoły, które znajdą się na narożnikach, również można poddać fazowaniu.